Ławice Sardynek, żółwie, snorkeling - Moalboal (Filipiny)

Będąc na Filipinach skorzystałem z fajnej okazji i wybrałem się do miasteczka Moalboal na wyspie Cebu. Jest to doskonała szansa na pływanie (zwykły snorkeling lub nurkowanie) z ogromnymi ławicami sardynek lub spotkaniem żółwia i to wszystko bardzo blisko brzegu.
Wystarczy, że udamy się na plażę Panagsama, która leży kilka kilometrów od centrum miasta (plaża nie jest za urocza, ale akurat tutaj nie o to chodziło). Po przybyciu zostaliśmy zasypani ofertami przewodników zarzekających się, że tylko z nimi uda nam się zaobserwować sardynki i żółwie, oferowali swoją usługę za 400 PHP za osobę. Postanowiliśmy spróbować sami, czytałem że jest to możliwe i nie trzeba wykupywać specjalnej wycieczki (oczywiście jak już jesteście w Moalboal) lub też wynajmować przewodnika.
Rezultat wyprawy jak najbardziej pozytywny, zaledwie 20 metrów od brzegu jest spad na 70 metrów w głąb i tam właśnie obserwujemy całe ławice sardynek, wystarczy maska i rurka, nie trzeba nawet nurkować.

Sardine Run - Moalboal - Philippines
Ławica sardynek w Moalboal - FilipinyMieliśmy dodatkowe szczęście, w tym samym miejscu, nieco bliżej brzegu spotkaliśmy żółwia.

Turtle - Moalboal - Philippines
Żółw

Na koniec przybliżę nieco miejsce z którego akurat nam udało się za pierwszym razem zaobserwować te stworzenia. Jak już wylądujemy blisko plaży zaraz przy głównej drodze dojazdowej, musimy iść wąską uliczką wzdłuż plaży miedzy sklepikami i restauracjami aż napotkamy centrum nurkowe Savedra (po lewej stronie):

Moalboal - Philippines
Centrum nurkowe Savedra
Zaraz za centrum po przeciwnej stronie znajdziemy wąską uliczkę która zaprowadzi nas prosto na plażę:

Moalboal - Philippines
W drodze na plażę Panagsama
Oczywiście nie obiecuję ale to jest miejsce które znalazłem przypadkowo, w moim przypadku się sprawdziło :)

Philippines - Moalboal - Panagsama Beach
Plaża Panagsama

Komentarze

Popularne posty